Dijital pigment baskı, en temel tanımı ile kesilecek ve dikilecek olan ham kumaşın boyanmasını ifade eder.

Pigment baskı, tekstil endüstrisinde olmazsa olmaz yöntemlerinden biri olup bu baskı türü birçok kumaş ve desen için oldukça fazla kullanılır. Özellikle son zamanlarda kumaş markaları desenlerini oluştururken dijital pigment baskı yönteminden faydalanarak çok daha farklı desenler üretebilmektedirler

Pigment baskı yönteminin en önemli özelliklerinden biri, diğer baskı yöntemlerine göre oldukça düşük oranda su tüketmesidir. Bu özelliği sayesinde, oldukça doğa dostu bir boyama yöntemi olarak nitelendirilebilmektedir. Doğa dostu olmasının yanı sıra, maliyet açısından da oldukça uygun şartlara sahiptir. Özellikle fazla miktarda kumaşı aynı anda boyayabilmesi sayesinde seri üretimlerde ve kısa zamanda sonuçlandırılması gereken işlemlerde çok karlı bir fiyat/performans başarısı göstermektedir.

Diger bir özelligi farklı baskı boyalarından daha parlak bir baskı sonucu sunmasıdır.

Sunduğu kaliteli baskının yanı sıra, uygulanan renk çok daha kalıcı bir sonuç verir ve yıkama haslığı da oldukça yüksektir.

Pigment baskı yöntemi diğer yöntemlerle kıyaslandığında daha kolay ve hızlı bir boyama işlemidir. Özellikle renk eşleştirme işlemi çok daha hızlı ve kolaydır.

Renk elde etme sürecinde bir sorun oluşmuş ise pigment baskı tekniğinde kolaylıkla tespit edilebilir.

 

Pigment Dijital Baskı Galeri